Zwiedzanie Irlandii - przewodnik w skrócie

Irlandia jest małą ale za to przebogatą pod wieloma względami wyspą z mnóstwem atrakcji turystycznych czekających na miłośników podróży. Stereotypowo zasiedlona przez rudowłosych mieszkańców upajających się czarnym piwem i tańczących celtyckie przytupanki w barach w których spędzają dużą część swojego życia. Sporo z tego jest prawdą.

Zielona Wyspa została zasiedlona około 10 tys lat temu i od tego czasu była wielokrotnie kolonizowana przez najeźdźców z innych części Europy. Już w epoce kamienia łupanego przybysze z Półwyspu Iberyjskiego pozostawili po sobie ślady, które do dziś możemy podziwiać w postaci pradawnych grobowców w Newgrange. Historie osadnictwa na tych terenach najlepiej poznawać "przenosząc się" w tamte czasy poprzez wizytę w "Parku Historycznym - Irish National Heritage Park".

Pod względem geo-politycznym Irlandia jest wyspą o powierzchni 84,421 km2 graniczącą od wschodu i północy z Wielką Brytanią oddzieloną Morzem Irlandzkim, od południa z Morzem Celtyckim, a od zachodu z Oceanem Atlantyckim. Wyspa jest współdzielona przez dwa państwa Republikę Irlandzką ze stolicą w Dublinie oraz Irlandię Północną ze stolicą w Belfaście. W obu językiem urzędowym jest angielski i irlandzki, a Irlandii Północnej dodatkowo jeszcze szkocki. W Republice Irlandii walutą jest euro natomiast u jej północnego sąsiada funt szterling. Pod względem religijnym Republika Irlandii jest głównie katolicka, a Irlandia Północna protestancka.

Z Polski do Irlandii najłatwiej dostać się samolotem. Linie lotnicze Ryanair, AerLingus, Wizzair czy Lot to tylko niektóre z obsługujących tę trasę. Podróż samochodem lub autokarem jest również możliwa ale będzie to długa trasa i może trwać nawet 40 godzin.

Będąc na miejscu, spragniony wrażeń turysta, znajdzie tutaj sporą ofertę atrakcji turystycznych, które podsumowałem w artykule "10 najciekawszych atrakcji turystycznych w Irlandii". Niewątpliwie numerem jeden wśród nich są Klify Moheru - ponad dwustumetrowe giganty na zachodzie Irlandii, o które rozbijają się jedne z największych fal na świecie. Ze względu na bogatą ofertę ciekawych miejsc wartych zobaczenia, zwiedzanie Irlandii może okazać się zajęciem wymagającym pokrzepienia, a jak stary irlandzki slogan reklamowy głosi, siły doda Ci Guinness. To czarne, rozsławione na cały świat piwo jest nierozerwalnie związane z Irlandią i tamtejszą tradycją biesiadowania w pubach. Jego produkcję i historię można zobaczyć, co gorąco polecam, zwiedzając browary Guinness'a w Dublinie. Stamtąd już tylko kawałek do słynnego Temple Bar - dublińskiej dzielnicy barów, tętniącej życiem do późnych godzin nocnych, gdzie podziwiać można występy zespołów tradycyjnej muzyki irlandzkiej i zatopić się we wciąż żywej tam kulturze celtyckiej.

Przydatne informacje
Ambasada Polski znajduje się w Dublinie - dokładny adres to: 5 Ailesbury Road Ballsbridge Dublin 4 tel. (+353-1) 283 08 55.
Mieszkańcom Polski opłacającym składki NFZ przysługuje w Irlandii bezpłatna pomoc lekarska w razie wypadku lub nagłego zachorowania. Upoważnia do tego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą otrzymamy w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia.

1 comment:

  1. dzieki za bardzo przydatne info Brak mi tu jeszcze wiadomości o transporcie publicznym i będzie kompleksowo!DZIĘKI:D

    ReplyDelete